Belfast Adjustable Brass Picture Light 24" IP20
Recommended Bulbs
Manufactured to order in Mullan Village and dispatched within 2-3 weeks.
Customize Product
All our fixtures are made just for you and can be customized in terms of color, size and suspension length to suit your space. For a fully bespoke piece, simply share your design concept and we'll help bring it to life - get in touch.
Don’t see the right colour finish? Talk to us about adding any of our standard colours or a completely custom RAL colour to this product.
Description
The Belfast adjustable brass picture light brings focused, gallery style lighting to framed artwork, shelving, and wall displays.
Crafted from brass, this wall mounted picture light features a long cylindrical shade, rectangular backplate, and twin curved support arms. Its adjustable shade directs a controlled wash of light downward, catching the grain of canvas, timber, or textured plaster with a soft, even glow. Visible screws and rounded end caps give the design a measured character.
Well suited to hallways, dining rooms, hotel suites, and curated residential interiors with layered wall lighting.
Bulbs sold separately
Specification
| Lead Time | Manufactured to order in Mullan Village and dispatched within 2-3 weeks. |
|---|---|
| Lead Time | 2-3 Weeks |
| Product Weight | 0.8 kg / 1.8 lb |
| Height | 5" |
| Width | 23.75" |
| Projection | 7.75" |
| Material | Brass |
| Environmental Rating | Dry (IP20) |
| Light Bulb Base | G9 |
| Max Wattage | 6.5W |
| Number of Bulbs Required | 4 |
| Wall Bracket | MLWB32 |
| Voltage | 110V / 120V |
| Protection Class | Class I |
| UL Certified | Yes |
| Environmental Management Charge (EMC) | Included in the price of this product is a contribution to recycling costs of €0.05 |
| Warranty | 5-Year Warranty |
Reviews
Attachments
Also in This Range...
Related Products
















