5-Year Warranty
Contact Sales
![]()
![]()
![]()
B22 Vintage Metal Batten Lamp Holder with Shade Rings, 3 Colours
SKU: MLH101
£5.28 Incl. Tax
£4.40 Excl. Tax
Light bulbs sold separately (1 required).
Recommended Bulbs
Manufactured to order in Mullan Village and dispatched within 2-3 weeks.
Need help? Visit our help centre for quick answers or chat with us.
Customise Product
All our fixtures are made just for you and can be customised in terms of colour, size and suspension length to suit your space. For a fully bespoke piece, simply share your design concept and we'll help bring it to life - get in touch.
Custom Colour Finish
Don’t see the right colour finish? Talk to us about adding any of our standard colours or a completely custom RAL colour to this product.
Compatible file extensions to upload:
Description
Description
B22 Brass Lamp holder (BC Bulb holder). These Bayonet Cap brass lamp holders are ideal to fix directly to ceilings or walls. These quality Bulb holders come with shade ring and threaded skirt.
Specification
Specification
| Lead Time | Manufactured to order in Mullan Village and dispatched within 2-3 weeks. |
|---|---|
| Lead Time | 2-3 Weeks |
| Height | 3.8cm |
| Diameter | 6.6cm |
| Light Bulb Base | B22 |
| Number of Bulbs Required | 1 |
| Voltage | 220V / 240V |
| CE Approved | Yes |
| UKCA Approved | Yes |
| UL Certified | No |
| Warranty | 5-Year Warranty |
Reviews
Reviews
Related Products







